OSIR

ŻEGLARSKI SEZON 2023

Opublikowano: 01-12-2023
Podsumowania zwiastują zbliżający się koniec roku, a 2023 na niwie sportowej Gminy Tarnowo Podgórne obfitował w pasmo sukcesów, w tym również tych na wodzie!
Wiele powodów do radości w minionym sezonie dostarczył nam Janek Sibilski. Pochodzący z Przeźmierowa zawodnik Żeglarskiego Ludowego Klubu Sportowego Poznań w 2023 roku brał udział w zawodach klasy 505 i Snipe.
Pierwszymi na liście, w których wystartował razem z Andrzejem Borowiakiem był drugi turniej Pucharu Polski 505 rozegrany w połowie czerwca w Pucku. W tej stawce byli bezkonkurencyjni pokonując w dwudniowych zmaganiach osiemnaście ekip. W kolejnych pucharowych zawodach, które odbyły się miesiąc później w Mechelinkach jak przyznaje Jasiu […] poszliśmy za ciosem i dołożyliśmy do kompletu kolejną wygraną!
W czwartych regatach z cyklu Pucharu Polski 505, które odbyły się na akwenie w Ustce, na drodze do zwycięstwa stanęła pogoda […] ze względu na warunki wiatrowe ścigaliśmy się przez dwa, a nie zaplanowane trzy dni. Przez te regaty po raz pierwszy spadliśmy z pierwszego miejsca na trzecie. Zaledwie jeden punkt dzielił Nas od drugiego miejsca na podium, a dwa od kolejnego zwycięstwa – przyznał zawodnik ŻLKS Poznań.
Zawodami zamykającymi pucharowe starty Jasia Sibilskiego i Andrzeja Borowiaka były mistrzostwa Polski 505, które odbyły się we wrześniu w Gdyni. Emocjonująca walka o zwycięstwo toczyła się przez 8 wyścigów i zakończyła się ich finiszem na drugim miejscu.
 
Wśród najważniejszych zawodów klasy Snipe, w których wystartował Jasiu Sibilski były m.in. mistrzostwa Polski. Z regat ENERGA NORD CUP Gdańsk, które odbyły się w lipcu w Górkach Zachodnich wrócił z tytułem mistrza Polski, który obronił razem z Bartkiem Napierałą. Również w lipcu obaj wystartowali w Mistrzostwach Europy Wschodniej w klasie Słonka. Zawody, które odbyły się na wodach jeziora Kierskiego były jednymi z najtrudniejszych regat w Polsce […] po dwóch dniach wyścigów zajmowaliśmy drugie miejsce i nie mogliśmy wbić się na pierwsze. Nie było to łatwe zadanie. Sytuacja mogła wyglądać źle po pierwszym starcie trzeciego dnia rywalizacji, przez co spadły nam też morale. Na szczęście nie odpuściliśmy i w ostatecznym rozrachunku zakończyliśmy ten dzień na pierwszym miejscu. Poza tym wiedzieliśmy, że w walce o wygraną w regatach zostały tylko dwie załogi – nasza i braci Sokołowskich. Na szczęście Nasz plan polegający na tym aby przypłynąć przed nimi wypalił. Na mecie zameldowaliśmy się jako drudzy, a oni trzeci i tym samym po raz kolejny triumfowaliśmy w ważnych zawodach – skomentował walkę o pierwsze miejsce Jasiu Sibilski.
Prawdziwym wyzwaniem dla zawodników ŻLKS Poznań był ich pierwszy start w mistrzostwach Europy na jeziorze Garda we Włoszech. Do rywalizacji zgłosiły się 84 załogi, a warunki jak przyznaje Jasiu […] były bardzo trudne. Było gorąco, temperatura sięgała 35 stopni Celsjusza i bardzo zmiennie wiało, przez co parę razy mieliśmy start o wczesnych godzinach rannych.
Chłopacy swój udział w mistrzostwa Europy zakończyli na 37. miejscu, a w klasyfikacji Polaków na pierwszym […] Jesteśmy zadowoleni z naszego udziału w tych zawodach. Te pływanie dało nam dużo doświadczenia, pomysłów na treningi i samego zgrania się w załodze – nadmienił Jasiu.
Ostatnim akcentem w sezonie 2023 był start Janka w Mistrzostwach Województwa Wielkopolskiego klasy Słonka, które odbyły się w sierpniu w Kiekrzu. W tych zmaganiach wystartował gościnnie z Krzysztofem Haufą. Załoga wygrała wszystkie wyścigi, które były do wygrania i sięgnęła po mistrzostwo województwa
Skip to content