OSIR

JUŻ TYLKO IQFOIL

Opublikowano: 27-12-2022

To był dobry sezon, znacząco podniosłem swoje umiejętności w pływaniu słabo i silnowiatrowym, zdobyłem medale mistrzostw Polski i skończyłem szkołę … tak podsumował mijający rok Leon Jankowski – zawodnik poznańskiej sekcji żeglarskiej OŚ AZS. Dla młodego surfera sezon 2022 był pierwszym w całości poświęconym na ściganie się w iQFoil. Rok wcześniej starty dzielił na BIC Techno293 i klasę olimpijską. Oficjalne podsumowanie tegorocznego sezonu przez Polski Związek Żeglarski odbyło się na początku grudnia w Sopocie.

A dlaczego był on taki dobry? Na te pytanie Leon odpowiedział tak … po roku trenowania techniki przy słabym i silnym wietrze widzę jej efekty i cieszę się, że zrobiłem taki progres. Poza tym w mijającym roku zdobyłem parę cennych medali. Złoty na długodystansowych mistrzostwach Polski w kat. U15 oraz brązowy na mistrzostwach Polski iQFoil U15. Dodatkowo w corocznej klasyfikacji Pucharu Polski zająłem trzecie miejsce. Udało mi się też wziąć udział w pięciu międzynarodowych regatach, gdzie uzyskałem dobre wyniki. W kwietniu we Włoszech na zawodach iQFoil w starszej kategorii U17 byłem 11. spośród 27. sklasyfikowanych, a w swojej U15 wywalczyłem srebrny medal. Znaczący był też mój start na mistrzostwach Świata w Szwajcarii. Zdobyłem tam cenne doświadczenie. Natomiast na mistrzostwach Europy, które odbywały się we Francji chciałem znaleźć się w złotej grupie. Nie udało mi się to i trafiłem do srebrnej, ale i tak cieszę się ze swojego wyniku. W swojej kat. U15 byłem dziewiąty, a w starszej U17 w klasyfikacji generalnej zająłem 59. miejsce na 93. startujących. Prywatnie Leon niedawno ukończył szkołę podstawową … przez egzaminy musiałem zrezygnować ze startu w dwóch regatach na początku sezonu, ale dzięki temu bardzo dobrze je zdałem i dostałem się do szkoły średniej, do której chciałem pójść.

Na przełomie roku młody sportowiec stawia sobie również cele na 2023, spośród których numerem 1 jest znalezienie się w złotej grupie.