OSIR

JEŹDZIECKA PASJA

Opublikowano: 20-06-2022
Pierwszy raz w siodle usiadła 6 lat temu. Dzisiaj ma ich 13. Julianna Przybyła, młoda zawodniczka pochodząca z Baranowa, od początku swojej przygody z jeździectwem trenuje pod czujnym okiem swojego dziadka Ireneusza, a jej największą przyjaciółką jest 26. letnia Francheska. To właśnie na niej rok temu Julianna wystartowała w swoich pierwszych zawodach.
Dla zawodniczki LKS Cwał Poznań obiekt Hipodromu Wola stał się drugim domem. Spędza na nim kilkadziesiąt godzin przez 6 dni w tygodniu. Drugim koniem, na którym trenuje i startuje jest Foton, dziewięcioletni syn Franchi.
Młoda zawodniczka uczy się zarówno ujeżdżenia jak i skoków przez przeszkody, ale nie rozpatruje tych dyscyplin pod katem trudniejsza – łatwiejsza. W pierwszej szlifuje przejścia, sylwetkę konia i ustawienia. Ujeżdżenie w czworoboku wymaga, precyzji i cierpliwości, której Julia ma nieskończone zasoby. Ta cecha charakteru bardzo przydaje się jej w pracy z Francheską, która pomimo swojego wieku jest bardzo temperamentna i żywiołowa.
W dotychczasowych startach na tej klaczy, zawodniczka zdobyła złoty medal w towarzyskich zawodach w konkursie L2 na Hipodromie Wola oraz srebrny w tym roku i brązowy w ubiegłym na Halowych Mistrzostwach Polski kat. dzieci -14 lat. Poza tym zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach Polski dużych koni w ujeżdżeniu kat. dzieci oraz odnotowała pierwsze zwycięstwo w ujeżdżeniu w konkursie z programem L3. Liczne sukcesy Julianny zaowocowały nominowaniem jej przez Wielkopolski Związek Jeździecki do wojewódzkiej kadry juniorów młodszych na 2022 r.
W swoim dorobku młoda dresażystka ma także debiut w międzynarodowych zawodach konnych, który odbyły się dwa miesiące temu w Zakrzowie. Niestety start w tych zawodach okazał się pechowy. Po udanym występie pierwszego dnia, następnego Franchi przygryzła sobie język, pojawiła się minimalna ilość krwi, przez którą para musiała zostać wykluczona z dalszej rywalizacji.
Dobry występ Julianny został zauważony przez trenera kadry narodowej, który zaproponował jej przyszłe szkolenie i start w kolejnych międzynarodowych zawodach. Nie musiała na nie długo czekać, bo odbyły się już pod koniec maja w Budapeszcie. Zawodniczka wzięła w nich udział startując na Fotonie, z którym wcześniej zdobyła m.in. srebrny medal Halowych MP w kat. młodzik – 12 lat.

Ostatnio Julianna została doceniona przez Młodzieżową Radę Gminy Tarnowo Podgórne, która nagrodziła ją tytułem „Młodego Sportowca” podczas Gali Młode Lwy 2022.