OSIR

POLE CZARNA WODA

Opublikowano: 06-05-2020

Na granicy miejscowości Rumianek i Góra powstaje pole golfowe Black Water Links. Będzie to jedyny tego typu obiekt w Wielkopolsce. Za projekt pola odpowiedzialny jest Caspar Grauballe – duński projektant, w którego dorobku znajduje się projektowanie, nadzór i przebudowa ponad 50. pól na całym świecie oraz projekt wykonawczy Trump International Golf Links w Szkocji i przygotowanie Royal Birkdale Golf Club na the OPEN w 2008 roku. Cały obiekt to blisko 75 hektarów, na których powstanie m. in. pełnowymiarowe 18. dołkowe pole, strefa treningowa, budynek klubowy, restauracja, sklep i strefa SPA. Woda do nawadniania pola będzie pochodziła z „odzysku”, czyli z pobliskiej oczyszczalni. Nie będziemy korzystać z żadnej wody podziemnej, czy gruntowej z jezior – przyznaje Andrzej Wentland, prezes Black Water Links Tarnowo Podgórne. Prace na polu ruszyły pełną parą kilka tygodni temu.

 

Na jakim obecnie są etapie?
Andrzej Wentland: Jesteśmy w trakcie robót, można powiedzieć wstępnych. Robimy meliorację i nawodnienie całego obiektu. Powstaje akademia treningowa do nauki gry w golfa i strzelnica golfowa tzw. driving range, którą chcemy otworzyć w pierwszej kolejności. Myślę, że w drugiej połowie czerwca zaczniemy już wybijać piłkę na strzelnicy, a pod koniec sierpnia zaczniemy trenować na małym polu, czyli akademii.

 

A viv a vis niego kształtów nabiera już pełnowymiarowe 1️8. dołkowe pole golfowe.

Tak. Przygotowujemy się do realizacji mistrzowskiego pola typu links. Planujemy, że zasiewy zakończymy w przyszłym roku. Później będziemy czekać prawie cały rok, aby trawa się ukorzeniła, tak by na wiosnę 2022 móc wpuścić pierwszych golfistów.

 

Co obecnie jest robione na małym polu?

Dzisiaj (29 kwietnia – przyp. aut.) zaczęliśmy siać trawę na strzelnicy i czekamy na deszcz. Myślę, że trawa powinna wzejść za 2-3 tygodnie. Wiadomo, że początkowo będzie rachityczna, bo musi się rozrosnąć i ukorzenić, ale ze spokojem, pod koniec czerwca już będzie można wybijać piłkę. Na strzelnicy jest ten plus, że po niej się nie chodzi. Wybijamy piłki z maty i trawa teoretycznie nie jest nam potrzebna. Wstęp na nią ma tylko pracownik, który zbiera piłki specjalną maszyną.

 

Jaka jest powierzchnia pola golfowego?

Cały teren to około 75 hektarów. Akademia plus strzelnica to około 15 ha. Pozostałą cześć będzie zajmowało pole, domek klubowy, parking, pomieszczenia techniczne. Liczymy, że samo pole będzie miało 55-60 ha.

 

Od czasu zamknięcia pola w Bytkowie golfiści z Poznania i okolic muszą pokonywać co najmniej 100 km  żeby móc zagrać. Czy powstanie tego pola to odpowiedź na ich potrzeby?

Na pewno. Przede wszystkim jest to spełnienie mojej pasji. Zawsze marzyłem o tym, że powstanie w Naszej Gminie. Dla golfistek i golfistów z regionu będzie to bardzo dobra miejscówka. Nie trzeba będzie jeździć te minimum 100 km na obiekt Kalinowych Pól czy jeszcze w dalsze odległości. W Rumianku powstaje pole, dzięki któremu będziemy mogli grać w golfa codziennie, a nie raz na jakiś czas.

 

Na pewno wpłynie to na jego popularność i poziom.

Trening czyni mistrza. Liczymy, że młodzież i dzieci, których będziemy promować na naszym polu zaistnieją w europejskim i światowym golfie. Jest to bardzo popularna na całym świecie dyscyplina olimpijska. Liczymy, że dzieciaki się zapalą, bo to jest sport, który jak wciągnie to połyka na całość.

 

Osiągnięcie poziomu mistrzowskiego, udział w Wielkim Szlemie czy igrzyskach olimpijskich jest marzeniem niejednego rozpoczynającego swoją przygodę z golfem.

Dlatego golfa,  tak jak inne dyscypliny sportu należy zacząć uprawiać wcześnie. Im szybciej się zacznie tym lepiej. Wiadomo, że jeśli zaczniemy grać będąc w szkole podstawowej to będzie zupełnie inne przełożenie w wieku juniorskim czy seniorskim.

 

Czy w Polsce można mówić już o wyczynowym golfie czy nadal jest tyko rekreacja?

Golfistów w Polsce jest stosunkowo mało. W porównaniu ze Szwecją gdzie jest ponad 10 mln ludzi, a w golfa gra około 1 miliona. W Polsce osób grających w golfa jest około 15-20 tys. W dużej mierze – 90. procentach jest to rekreacja. Pozostałe 10 procent stanowi kadra zawodowców, na poziomie profesjonalnym, ale ciągle jest to sport amatorski. Wiadomo, że światowa czołówka to około 500 liczących się golfistów. Im więcej będziemy trenować, tym większą będzie kadra naszych golfistów.

 

Czy jest to drogi sport?

Z golfem jest różnie. Jest tani, średnio tani, średnio drogi i drogi. Podstawowy zestaw kijów można kupić za 600 czy 7️00 zł. Można też kupić za 50 czy 60 tys. Ja za swój pierwszy set kijów zapłaciłem 900 zł z torbą. Kijów nie wymienia się co roku. Można, ale nie trzeba. Można nimi grać kilka lat. Mitem jest uznawania golfa za bardzo drogi sport. Wykupując członkostwo w danym klubie możemy grać na polu codziennie, tyle ile chcemy. Przekładając to na przykład na tenisa, gdzie za kort płaci się 100 lub 150 zł i gra się godzinę, a jedna gra golfowa trwa 4-5 godzin. Roczne członkostwo w klubie to koszt od 3 do 5 tys. zł. Można zatem łatwo sobie przeliczyć. 8 miesięcy gry, bo tak mniej więcej trwa sezon, codzienna gra, kilkaset gier i godzin.

 

Poza polem powstanie klub i inne pomieszczenia.

Tak. Powstanie restauracja, sklep, klub i pomieszczenia dla golfistów. Będzie strefa odnowy biologicznej. Klub już jako taki powstał. Stowarzyszenie jest już zarejestrowane. Myślę, że już w maju będziemy zarejestrowani w Polskim Związku Golfa i tworzymy drużynę.

 

Notowała Ania Lis

Skip to content